Attention

The opinions expressed by columnists are their own and do not represent our advertisers

Sunday, August 07, 2016

Even WalMart Food Products Are A Rip Off


As if it wasn't bad enough we have all watched the SIZE of the products we had been purchasing for years get smaller and smaller, (yet hold the same price, if not an increase) today we bought this package of cookies and at least 1/3 of it doesn't even have cookies in it. My thumb and top finger clearly show there's nothing underneath and no, they are not bunched up at one end. When are people going to finally get fed up with this crap?

27 comments:

Anonymous said...

SOME is the key word. I just cooked up 6 lbs of Sous Vide BBQ pulled pork that cost me 1.34/lb at Walmart but ON SALE for nearly 2 bucks elsewhere. From MY experience, Walmart is THE deal. Others may have different experiences so let us hear them.

Steve said...

I went to buy coffee today but the cans are shorter but the same diameter and the same price this also happened 3 months ago.

Anonymous said...

And what will people do when they get fed up?

lr said...

Hagan daz NO pints.

Anonymous said...

Look at barorsol shaving cream. The can is getting smaller and smaller. How much does that stuff cost the company to make?
Bunch of greedy S.O.B.s

Anonymous said...

In$urance and greedy lawyer$

Anonymous said...

This is what happens when lawmakers tax and regulate, prices have been on the increase, manufacturers cutting cost at every turn, things been getting crazy since obamacare. Politicians have destroyed the value of the US dollar too.

Anonymous said...

That's not even real food. Get some red meat you sissy!

Anonymous said...

Retailers look to hit price points. They lower the size or weight to fit the price they want.

Anonymous said...

This topic ticks me off. Joe, you are correct!

Used to buy a pound of coffee; now it's 12 oz. and is priced the same or more. Item after item!

Since we believe in free markets and want government to butt out the answer probably lies in talking with your grocery manager or calling the 800 number on your receipt, or the consumer affairs number on the package.

The grocery manager doesn't control what comes in by size but if he/she is getting a lot of customer feedback about the topic he'll pass that along. If you've called the store's 800 number, or the manufacturer, those calls are getting logged and decision makers will find out about your/our displeasure. You can make responsible comments on their websites and social media sites, too.

I understand manufacturers and distributors are under pressure to increase revenue and maintain or increase profit margins. Sticking with traditional sizes won't actually cost them; I'm still just making a pot of coffee and when I need more beans I buy more.

Try switching brands after you complain; they may have access to data. If you usually bought X, and complained, and switched to Y, X wants your business back. Always cheaper to keep a customer than to win a new one!

There is another hidden cost that we pay. More restocking labor.

So do something proactive about this lousy trend!

Anonymous said...

I bought magnums and when I needed one it was not as advertised.

Anonymous said...

Do these oreo-like cookies taste like oreos or is it better to just spring for the real deal?

Anonymous said...

Half gallons of ice cream are no longer half gallons anymore. Can't believe Giant raised their store brand from $2.49 regular price to $2.99. It's store brand. I remember a time when Breyer's was $2.99. Now it's something like $4.99 not on sale. For an ice cream connoisseur it's a pain in the ass. Forget Hagen Daz and Benny & Jerky's they're too expensive unless on sale.

Ever notice Giant's sales are like buy $25 of other garbage just to get the deep discounts? What's up with that?

Anonymous said...

TRUMP.

Unknown said...

It does not matter how anything fits inside its' container. What matters is if the weight matches with what is on the package. If it were weighed and it had less weight than what the package indicated it was, then you have a valid claim. Otherwise it is just a bigger package than necessary.

Anonymous said...

12:06 AM - Yeah, I usually buy $25 worth of junk like vegetables and fruits, along with other sale items, even those that also call for a $25 purchase. $25 adds up pretty quickly. My last outing ended up with a total purchase of $38, reduced from $62 with my bonus card and sales.

JoeAlbero said...

12:04, they taste exactly the same. Every so often we'll try the "private label" brand just to see if they are similar. The Raisin Bran from WalMart is the same. However, you have to keep an eye on the price. Sometimes they'll up the price, (out of nowhere) that is within pennies of the original brand.

Now mind you, there are other private label brands that suck. For example. If you get the Great Value brand of Velveeta Cheese, there is NO difference. However, if you buy the off brand in Food Lion, it sucks and is NOTHING like the Velveeta brand.

By the way. If you see the new Oreo package it is so much smaller, it's crazy.

Anonymous said...

I used to buy 5 lbs of sugar all the time, it is now 4 lbs.

Anonymous said...

The price of food and other things went up drastically because of fuel prices. Fuel prices are now down yet other prices are not coming down.

Anonymous said...

Same thing with a bag of chips. Mostly air to make the bag look bigger.

Anonymous said...

The air in chip bags is to keep them from breaking not to make them look bigger.

Anonymous said...

I don't know what the air in the chip bag is for, but I do know it pisses me off to pick up a bag of chips that is like 4.00 a bag and over half of the bag feels like it is just air. How daggone much does air cost these days? I've gotten where I'll buy the brand that has the least amount of air in the bag and if they are putting the air in the bag to stop breakage, it isn't working. That is my other gripe with chips. The top fifteen chips are great. All the rest are like pulverized chips.

Tired Taxpayer said...

Look at our toilet paper! Used to be 4 1/2" wide, now it is 4" and the center was 1 1/4" now increased to 1 1/2" some rolls 2". A pound of coffee is now 12oz. Giant party bag of chips used to be a full pound, now is 14oz. A box of 22's, (when you can find them), was 50 rounds, now boxed and sold in 40 round packs.
Won't be long before they start selling gas by the quart, to look better as priced.

Anonymous said...

Companies are so over-regulated they have to save somewhere. It's really all boiling down to government getting the F out of business! That's gotta stop. Only Trump can make that happen!

Anonymous said...

This is how companies compensate for higher minimum wages. These companies are in business to make money. Instead of making the packaging smaller, they just put less product in it, reduce the amount accordingly on the package (5lb becomes 4lb). They rely on you not looking at the weight printed on the front but the size of the package. Its clever advertising.

Anonymous said...

Stay away from all that stuff full of hi fructose corn syrup #1 cause of a fatty liver not good

Anonymous said...

What are you talking about? There is no inflation out there! ;)

Here are some tips to help combat this...

1) Just stop buying all that processed junk food. A pound of produce still weighs a pound! A pound of beef is still a pound! It may cost more than it used to, but they can only screw you on the price. Although I have noticed bell peppers sometimes being priced each. I'll weigh them and get the heavier ones.

2) Look for opportunities to buy different products. A 12oz bag of coffee beans at $12 is like buying a pound of Rise Up beans. RU is as fresh and tasty as you can get, and you're helping to employ people on the shore. If you're going to have to pay so much, anyway, get something you enjoy more for the same price.

3) Buy online. You can often get great deals on food from Amazon. Who would have thought?